A mai technológiában az a nagyszerű, hogy lehetővé teszi a jól ismert, örökérvényűnek hitt határok kitolását egy izgalmas, ismeretlen területre. A Rákosy Glassnál nap mint nap látjuk, hogy újíthatunk, és még arra sem mondhatunk határozott nemet, amit ma lehetetlennek gondolunk. Ki gondolta volna évtizedekkel ezelőtt, hogy az üveget kedvünk szerint hajlíthatjuk, vagy akár fűthetünk is vele? Blogcikkünkben a hajlított üveg nyújtotta lehetőségeket nézzük át közelebbről.
Miért olyan vonzó az építészet számára a hajlított üveg?
Sokan nem is gondolnák, de a vizuális vonzerő nem az egyetlen szempont, ami a tervezőket világszerte a hajlított üveg használata felé tereli. Meglepő módon gyakorlati előnyökkel is jár, ha szerkezeti üvegezésben használják.
Íme néhány kulcsfontosságú ok, amiért a hajlított üveg rendkívül jó választásnak bizonyul:
1. Szerkezeti szilárdság és teherelosztás
A hajlított üveg egyenletesebben tudja eloszlatni a terhelést, mint a síküveg. Az ívesség természetes ellenállást biztosít a nyomásnak és a külső erőknek, például a szélterhelésnek, így szerkezetileg erősebbé teszi az olyan alkalmazásokban, mint a homlokzatok és a tetők.
Ráadásul formájából adódóan fokozottan ellenáll az ütéseknek és a törésnek. Az ívelt forma segít hatékonyabban elvezetni az erőket, csökkentve ezzel a feszültség alatti meghibásodás kockázatát.
2. Hőhatékonyság
A hajlított üvegek két- vagy háromrétegű üvegszerkezetekben is használhatók, jobb hőszigetelést biztosítva. Ez csökkenti az épületek energiaveszteségét, javítva az általános energiahatékonyságot. A légrések minimalizálhatók, ezzel is megelőzhető a hőveszteség, így javul az épületben a hőmérséklet-szabályozás.
3. Szél- és időjárás állóság
Aerodinamikai szempontból a görbült felületek előnyösebbek: jobb ellenállást tesznek lehetővé a nagy szélterheléssel szemben. Segítenek elterelni a szélnyomást ahelyett, hogy teljesen elnyelnék azt, ami különösen előnyös a magas épületek és a szeles területeken lévő épületek esetében.
Szintén előnyös, hogy a hajlított üveg az alakja miatt kevésbé hajlamos a víz összegyűlésére vagy szivárgására, ami elősegíti a víz lefolyását a felületről, csökkentve ezzel a vízkár vagy szivárgás kockázatát.
4. Tervezési rugalmasság
A hajlított üveg lehetővé teszi az építészek és mérnökök számára, hogy összetettebb és dinamikusabb épületformákat tervezzenek, növelve az esztétikai változatosságot anélkül, hogy a szerkezeti teljesítmény rovására menne. Bizonyos alkalmazásokban, például tetőablakok vagy nagy homlokzati rendszerek esetében az ívelt felületű üveg jobb kilátást biztosíthat látható illesztések vagy keretek nélkül.
Összefoglalva, a hajlított üveg az esztétikai előnyök mellett jelentős szerkezeti és energiahatékonysági előnyöket is kínál. Ezáltal kiválóan alkalmas modern építészeti alkalmazásokhoz. Hazánkban és Közép-Európában is egyedülálló hajlító edzőkemencénknek köszönhetően a legmagasabb minőségben tudjuk előállítani a hajlított üvegeket nagy befogadó kapacitás mellett. További információkért, árajánlatért vegye fel velünk a kapcsolatot>>