Oktatás

Edzett üveges diplomamunka a BME-n

Záborszky Dániel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – immár végzett – hallgatója, aki a diplomamunkája témájául az edzés float üvegre való hatását vizsgálta. A dolgozat alapjául szolgáló kísérlethez a 18 üveg próbatestet a Rákosy Glass szolgáltatta, ezek feldolgozását az üzemünkben végezték el. Dániellel beszélgettünk a dolgozatról, és ennek kapcsán a közös munkáról.

„Az én fejemben Gál Tamás (a Rákosy Glass Partnere, műszaki és termelési igazgatója – a szerk.) egyik egyetemi előadása után fogalmazódott meg, hogy milyen sok lehetőség rejlik még az üvegben, és hogy érdemes lenne ezzel foglalkozni, szerencsére ebben a konzulenseim és a Rákosy Glass is partner volt.”

Konzulens: Dr. Nehme Salem, egyetemi docens, tanszékvezető // Szijártó Anna, doktorandusz
Külső konzulens: Gál Tamás, Rákosy Glass Kft., Partner – műszaki és termelési igazgató

A blogbejegyzésben található fotók Záborszky Dániel saját fotói.

Gépi üvegtest törésteszt - Záborszky Dániel diplomamunkájából.
Gépi üvegtest törésteszt - Záborszky Dániel diplomamunkájából.

Rákosy Glass: Kérlek, mondj nekünk pár szót a diplomamunkád témájáról!

Mr Dániel Záborszky: A diplomamunkámban az edzés float üvegre gyakorolt hatását vizsgáltam. A dolgozat célja az volt, hogy megtaláljam az optimális üvegvastagságú kialakítást az edzés hatékonysága szempontjából. Alapos irodalomkutatás után laboratóriumi vizsgálatokat végeztem el. Kísérleti tervemben 18 db edzett, két rétegben laminált üveg próbatestet vizsgáltam meg, melyek üvegvastagsága különböző volt. 

R.G.: Hogyan zajlottak ezek a kísérletek, és milyen következtetéseket tudtál levonni a segítségükkel? Sikerült meghatározni az optimális üvegvastagságot?

Z.D.: A vizsgálat során különböző üvegvastagságú kialakításokat hasonlítottam össze egymással, miközben figyelemmel kísértem az üvegben ébredő feszültségek alakulását is. A vizsgálatban szereplő üvegtáblákat a Rákosy-Glass Kft. segítségével készítettem el, a gyártási folyamatot az üvegfeldolgozó üzemben követtem végig és minden részletét dokumentáltam, így az edzési és laminálási folyamatot is. A vizsgálatokat 4, 5, 6, 8, 10 és 12 mm üvegvastagság esetén végeztem el, a szélesség 300 mm, a hosszúság 1100 mm volt minden esetben. A gyártási folyamatban a float üvegeket az edzést követően két rétegben, szimmetrikus vastagságban laminálták, ezeken hajtottam végre a későbbi laboratóriumi kísérleteket és vizsgálatokat.

A laminálás során az üveglapok közé két réteg EVA fólia került beépítésre, mely egy erősebb kapcsolatot biztosít az üvegtáblák között, jobb teljesítménnyel bír és kevésbé érzékeny a nedvességre, illetve a páratartalomra. Mindegyik próbatestből 3-3 mintadarab készült, így összesen 18 db mintaüveggel dolgoztam.

Az Építőanyagok és Magasépítés Tanszék Anyagvizsgáló Laboratóriumában töréstesztet és nyúlásmérő bélyeggel való vizsgálatot végeztem el. Az vizsgálat adatait Instron Bluehill és Spider program segítségével dolgoztam fel és értékeltem ki. A különböző üveg próbatesteket vastagság szerint csoportosítva, majd egy összesített törőerő-lehajlás diagramokon ábrázoltam. Az útadó szenzorok által mért relatív megnyúlás adatait törőerő és lehajlás függvényében is megvizsgáltam. Az első és második üvegtábla törésekor kapott maximális törőerőt, lehajlást és a törésig eltelt időt táblázatosan összefoglaltam, majd diagramokon is szemléltettem.

Az ábrázolt adatsorokra trendvonalat illesztettem, melyből előre lehet következtetni a diplomamunkámban nem vizsgált vastagságú két rétegben laminált üvegszerkezetekre. Végezetül elvégeztem a vizsgált próbatestek hajlítószilárdságának számítását, melyet diagramon ábrázoltam. A szilárdsági és teherbírási vizsgálatok alapján, gazdaságossági szempontokat is figyelembe véve, az optimális kialakítás a 10 mm vastagságú üveg próbatest lett.

R. G.: A dolgozatoddal elérted tehát a célod, de mit szóltak hozzá a tanáraid? Hányast adtak rá? 

Z. D.: 5-öst 🙂

R. G.: Miben segített Neked a Rákosy Glass?

Z. D.: A Rákosy Glass szolgáltatta a 18 db üveg próbatestet, melyeknek a feldolgozását az üzemben végezték el, egészen az üvegtáblák vágásától elkezdve a csiszolásán és edzésén át a laminálásáig. A konkrét kísérleti próbatesteken túl Tamástól rengeteg hasznos szakmai tanácsot és információt kaptam az üvegtáblák edzésével és viselkedésével kapcsolatban.

R. G.: Miért ezt választottad témádnak?

Z. D.: A mesterképzésen az Üvegszerkezetek c. tárgy keretében volt lehetőségem ellátogatni a Rákosy Glass feldolgozó üzemébe, ahol nagyon sok értékes tapasztalattal gazdagodtam. Megfigyelhettem, hogy az üveg feldolgozása mennyire sokrétű lehet, milyen sok egyedi üvegszerkezetet lehet kialakítani és hogy mennyire felvirágzóban van ez az iparág, hiszen a nagyvárosokban lépten nyomon hatalmas üvegfelületekkel találkozhatunk. Az én fejemben Tamás egyik egyetemi előadása után fogalmazódott meg, hogy milyen sok lehetőség rejlik még az üvegben, és hogy érdemes lenne ezzel foglalkozni, szerencsére ebben a konzulenseim és a Rákosy Glass is partner volt. Az edzett üveg felhasználása igen széleskörű, üvegfalaknál, korlátoknál, üveg födémeknél, lépcsőknél, hajlított üvegszerkezeteknél is alkalmazzuk, így nagyon fontos ennek a szerkezetnek az optimális gyártása és hatékony alkalmazása, ezért is választottam ezt a témát.

R. G.: Számunkra nem is volt kérdés, hogy támogassuk-e a diplomamunkád! Műszaki előkészítőként is kipróbálhattad magad nálunk…

Z. D.: A Rákosy Glass lehetőséget nyújtott, hogy a diplomamunkám mellett gyakornoki pozícióban műszaki előkészítőként szerezzek gyakorlati tudást is az üvegszerkezetekről. Mind Tamástól, mind a mérnökcsapattól, mind a gyár dolgozóitól sok segítséget kaptam, így nem csak elméletben, de gyakorlatban is mélyen bele tudtam ásni magam a témába.

R. G.: Milyen nálunk dolgozni, mondanál erről pár szót?

Z. D.: Összességében nagyon élvezem az itteni munkát, sok különböző feladattal bíznak meg, amik változatossá teszik a mindennapokat. Szakmailag gyorsan lehet fejlődni, szinte minden nap lehet valami újat tanulni a kollégáktól és szívesen segítenek is, ha valamiben elakadnék. Nagyon jó látni, hogy a cég nyitott az innovatív technológiákra, új elképzelésekre és igyekszik is azokat megvalósítani. Ezeket az új ötleteket, technológiákat nem csak a többi cégtől és iparból veszi át, hanem a kollégák kreatív ötleteire is nagy mértékben támaszkodik, így számos saját fejlesztés születik. Sok kisebb projekt mellett igazán nagy volumenű munkákban is részt veszünk, így a lakossági megrendelőktől kezdve a legnagyobb építőipari cégekkel is jó kapcsolatban állunk. A hangulatra pedig egyáltalán nem lehet panasz, ha rossz napja is lenne az embernek, abban biztos lehet, hogy valaki mindig felvidítja és mindenki örömmel segít, ha bármilyen probléma merülne fel.R. G.: Köszönjük a beszélgetést, és gratulálunk a diplomamunkádhoz! Számos remek projekt áll még előttünk, reméljük, hasonló sikerekkel!

Gépi üvegtest törésteszt - Záborszky Dániel diplomamunkájából.
Gépi üvegtest törésteszt - Záborszky Dániel diplomamunkájából.
RákosyGlass