Technológia | Products

Edzett, laminált üveg - Millenáris Széllkapu Park

A laminált üveg térhódítása: biztonság a modern dizájnban

Bár több mint egy évszázada ismerjük, a laminált üveg az utóbbi évtizedekben kezdett igazán meghatározóvá válni az épített környezetben. Ezt a növekedést három fő tényező táplálja: a biztonság, a kreatív építészeti tervek és az üveg mint szerkezeti elem növekvő használata.

A laminált üveget 1903-ban találta fel Édouard Bénédictus francia vegyész. Az ötlet véletlenül született, amikor Bénédictus felborított egy cellulóz-nitráttal bevont lombikot. Észrevette, hogy bár az üveg összetört, nem esett darabokra. Ebből kiindulva olyan üveget fejlesztett ki, amely törés esetén is egyben marad, majd 1909-ben szabadalmaztatta az elképzelést.

Az új üveget már korán alkalmazták az autóiparban, különösen a szélvédőknél, mivel segített megelőzni a törött üveg okozta sérüléseket. Az 1930-as évekre a laminált üveg széles körben elterjedt az autókban és más, biztonsági üveget igénylő alkalmazásokban.

Edzett laminált üveg falak



Előnyök minden területen

A földrengések, szökőárak és más természeti katasztrófák gyakoriságának és intenzitásának növekedésével fokozottan előtérbe került az épületek biztonságosabbá tétele. Ezzel párhuzamosan a modern építészeti tervek egyre összetettebb üvegezési megoldásokat igényelnek. A különböző bevonatok, a többrétegű laminálás, a változatos lamináló fóliák egyre inkább teret hódítanak az építészetben.

A jelenlegi trenddel párhuzamosan egyre több megrendelő és építész talál egyre sokoldalúbb módot az üveg beépítésére az épületekbe. A modern megmunkálási technológiák segítségével pedig a nagyméretű üveget végre szerkezeti elemként is használják.

A laminált üveg olyan választás, amely képes támogatni az építészek kreativitását azáltal, hogy innovációt hoz az építészeti formák és szerkezetek területén. Ma a laminált és az edzett üvegek fontos elemei az épületszerkezetek tervezésének. A leggyakoribb szerkezeti üvegalkalmazások az üvegpadlók és -tetők, az üvegezett homlokzatokhoz használt lamellák.

Az üveg biztonsága és szilárdsága iránti egyre növekvő kereslet miatt a piacon sok újítással találkozhatunk. Ezeknek köszönhetően ma már akár 15 méter magas üvegtáblák is beépíthetők egy homlokzatba.

Az üveg a belsőépítészeti elemek, például korlátok és lépcsők esetében is egyre inkább teret nyer. Valójában a belsőépítészeti elemek minden eddiginél több üveget tartalmaznak.

A laminált üveg jövője

A laminált üveg egyre több projektben szerepel akár dekoratív, akár szerkezeti elemként.

Milyen paramétereket kell figyelembe venni, amikor üveget választunk a projektünkhöz? Számos olyan tényezőt határozhatunk meg, amelyek együttesen pontosan leírják az igény szerinti üvegkombinációt. Például, az üvegrétegek száma, azok vastagsága és típusa, a felületkezelések, bevonatok kérdése, de ugyanígy szóba jön a kész szerkezet hőszigetelési vagy éppen léghanggátlási értéke, a különböző biztonsági követelményeknek való megfelelés (betörésvédelem, madárvédelem).

Természetesen Önnek nem kell az üvegszerkezetek specialistájává kiképeznie magát ahhoz, hogy a legjobb szerkezetet, megoldást válassza. Kollégáink segítenek meghatározni, milyen tényezőket kell feltétlenül és praktikusan figyelembe venni, és ennek függvényében kiválasztani az ideális üveget a projektjéhez! Vegye fel velünk a kapcsolatot>>

laminált üveg

RákosyGlass